Susiaiheinen viikonloppu Orivedellä
Oriveden opistolla pidetään 22.-23.4. petolähettiläskoulutus ja petoaiheinen yleisötilaisuus. Viikonlopun tavoitteena on jakaa asiallista tietoa sudesta, vähentää mahdollista susipelkoa ja pohtia kuinka susien ja ihmisten välinen rauhanomainen rinnakkaiselo olisi mahdollista. Tapahtuman järjestävät Luonto-Liiton susiryhmä, Pirkanmaan luonnonsuojelupiiri ja Oriveden seudun luonnonsuojeluyhdistys.
Luonto-Liiton susiryhmä kouluttaa lauantaina petolähettiläitä, jotka ryhtyvät pitämään Keski-Suomen ja Pirkanmaan yläkouluissa ja lukioissa susiaiheisia oppitunteja. Oppitunneilla keskustellaan susien elintavoista ja pohditaan, miten susivahinkoja voitaisiin ennaltaehkäistä.
"Kouluvierailuja varten on tuotettu opetusmateriaali, joka sisältää muun muassa kuva- ja äänimateriaalia, tehtäviä suden käyttäytymisestä, aineistoa media-analyysiin ja muita opetusvinkkejä", kertoo Anu Salminen Luonto-Liiton susiryhmästä.
Sunnuntaina 23.4. kello 15-18 järjestetään Oriveden opiston auditoriossa yleisötilaisuus "Susi ja ihminen - petovahinkojen ehkäisy". Tilaisuudessa alustavat kenttämestari Seppo Ronkainen Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitokselta, Anu Salminen Luonto-Liiton susiryhmästä sekä metsästäjä Jussi Aro. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Suomessa elää tällä hetkellä noin 180 sutta. Susi on luokiteltu maassamme erittäin uhanalaiseksi lajiksi.
Lisätietoja:
Anu Salminen, Luonto-Liiton susiryhmän työntekijä
050 536 1024, anusalmi(at)cc.joensuu.fi
Sami Säynevirta, Luonto-Liiton järjestöpäällikkö
040 560 7303, sami.saynevirta(at)luontoliitto.fi
Aulikki Laine, Pirkanmaan luonnonsuojelupiirin varapuheenjohtaja
050 561 6240, aulikki.laine(at)luukku.com
www.luontoliitto.fi/susiryhma
www.sll.fi/pirkanmaa